Gebelikte Astım Belirtileri | Hamilelik Astımı

Gebelikte astım bronşit belirtileri ve tedavisi, gebelikte astım bebeğe zarar verirmi, nasıl tedavi edilir hastalığı zararları konusunda detaylı bilgi

Online Randevu

Kliniğimizden Randevu Alabilir veya Doktolarımıza Soru Sorabilirsiniz.

MERKEZLERİMİZ

Ege Jinekoloji Ankara, İstanbul ve İzmir’ deki merkezlerinde alanında uzman doktorlarımız aracılığıyla sizlere hizmet vermektedir. Adres ve iletişim bilgilerimize buradan ulaşabilir siniz.

Daha Fazla Oku

Açılış Saatleri

Sitemizde genital estetik, kadın hastalıkları, jinekoloji, cinsel sağlık vb. cevaplar bulabilirsiniz. Kliniğimize gelmek isterseniz ;

 • P.tesi - Cuma
  9.00 - 18:30
 • Cumartesi
  9.00 - 18:30
 • Pazar
  --.-- - --.--

7/24 İLETİŞİM

İzmir Bölgesi için Tel :0232 422 48 00 veya Gsm: 0530 388 38 63 hatlarımızdan İstanbul ve Ankara için 444 50 84 nolu hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Randevu

S.S.S. Video

S.S.S

Gebelik Astım Tedavisi

Gebelikte kadınların yaklaşık üçte birinde astım kötüleşirken, üçte birinde hastalığın şiddeti azalır, üçte birinde ise hiçbir değişiklik görülmez. Ağır veya kontrolsüz astımlılarda gebelikte de bir kötüleşme beklenebilir. Genellikle bir önceki gebelikte astım nasıl seyrediyorsa sonraki gebeliklerde de benzer seyreder ancak aynı kişinin farklı gebeliklerinde seyir farklı da olabilir. 1.Astımlı gebelerde aşırı bulantı-kusma görülme riski 3 kat, kanama riski 2 kat artmıştır. 2.Hastalık genelde gebeliğin son dönemlerinde düzelme eğilimi gösterir ve akut atakların sıklığı azalır. Bunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte progesteron hormonundaki değişimlerin neden olduğu düşünülmektedir. 3.Akut ataklar en sık gebeliğin 24. haftaları civarında görülürken ortaya çıkan değişimler doğumdan 3 ay kadar sonra gebelik öncesi haline döner. 4.Genel olarak eğer astım hamilelikten önce kötü ve şiddetli ise hamilelik sırasında daha da şiddetleneceği öngörülebilir. 5.İkinci ya da daha sonraki hamileliklerini yaşayanlarda ise ilk hamilelikte ortaya çıkan değişikliklere benzer değişimler beklenmelidir. 6.Hormon düzeyleri astımın klinik seyrini etkiler, ayrıca erkek fetusu olan annelerin gebeliklerinde düzelme daha sık görülür. Bu durumdan daha çok gebelik hormonu progesteron sorumludur.7.Akut astım durumunda anne durumunun en iyi göstergelerinden biri de fetusun iyilik halidir. Fetusun durumunda kötüleşme olması annenin durumunda kötüleşme olduğunu gösterir. 8.Gebelik sırasında astım atağını tetikleyen faktörlerden biri de artmış gastroösefageal refludur.9.Astımı olan gebelerde doğum sırasında da dikkatli olunmalıdır. doğum sırasında atak çok nadir görülür 10.Tercih edilen normal doğumdur. 11. Analjezik (ağrı kesici) kullanımına dikkat edilmelidir. 12.Doğumdan sonra 3 ay içinde gebelik öncesi duruma dönülür. Emziren annelerin kullandığı ilaçların bebekte zararlı etkileri gösterilmemiştir. Anneler özellikle emzirmeye teşvik edilmelidir

Gebelikte Astım Nasıl Tedavi Edilir

 1. Astımlı kadın gebe kalmadan önce takip eden Göğüs Hastalıkları uzmanı ile gebelik planladığını paylaşmalı ve buna göre bir tedavi düzenlenmelidir. Her ne kadar astım tedavisinde kullanılan ilaçlar gebelikte rahatlıkla kullanılabilirse de ilk üç ayda bunlar arasından da daha çok tercih edilen bazı gruplar vardır ve ilk üç ayda en az ilaç tercihimizdir. Ayrıca gebelik astımlı hastalar üzerinde stresi arttırır. Bu konuda takip eden hekiminin hastayı gebelik boyunca yaşayacakları konusunda bilgilendirmesi de önemlidir.
 2. Anne adayı jinekoloğu ile birlikte göğüs hastalıkları uzmanının da düzenli takibinde olmalıdır. Yakınma ve muayene bulguları yanında annenin solunum fonksiyon testlerinin takibi, ağır astımlılarda evde peak flowmetry ile günde iki defa yapılan ölçümler hastanın tedavisinin düzenlenmesinde yararlıdır. Uygun tedavinin sağlanabilmesi için solunum fonksiyon testleri yakından izlenmelidir.
 3. Astımlı gebe allerjen ve tetikleyici faktörlerden kaçınmalıdır. Astımla yakın ilişkisi nedeniyle ev tozu akarları, küf, mantar veya evcil hayvanlar gibi allerjenlerden kaçınılması için her türlü önlem alınmalıdır. Ayrıca sigara dumanı, hava kirliliği, çeşitli kokular, yiyecek katkı maddeleri ve bazı ilaçlardan kaçınmak akut alevlenmeleri azaltacağı gibi ilaç gereksinimini de minimuma indirecektir.
 4. İmmunoterapi yani aşı tedavisi olan hastalar aşılarına devam etmeli, ancak gebelikte alerji aşısı ilk olarak başlanmamalıdır idame veya terapötik doza erişen hastalarda, gebelikten önce immunoterapi başlanmış ise çok dikkatli bir takip ile bu tedaviye devam edilebilir.
 5. Gebe astımlı kendisi zaten sigara içmemeli ama yakınları, özellikle eşleri de kesinlikle sigara içmemelidir. Balkonda içmek, dışarıda içmek gibi durumlar da astımlı gebe için olduğu kadar anne karnındaki fetüs için de zararlıdır. 6) Astımlı gebeler dengeli beslenmeli olabildiğince egzersiz, özellikle de yürüyüş yapmalıdırlar.

Hamilelik Astımı

Astım tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı olası yan etkiler, kontrol altında olmayan astımın neden olacağı komplikasyonların yanında rahatlıkla göz ardı edilebilir. Bu nedenle gebelikte astım tedavisi değiştirilmemelidir

İnhaler kortizon kullanıldığında astım ataklarını gebelerde %55 oranında azaltırlar ve sistemik kortizon kullanmaya gerek kalmaz, bu nedenle orta-ağır astımlı gebelere düşük doz düzenli inhaler kortizon verilmelidir. Allerjik rinit de eşlik ediyorsa burun içi steroidler (kortizonlu damlalar) de eklenmelidir. Yine bazı güvenli antihistaminik ilaçlar kullanılabilir. Gebe astımlılarda idame ve atak tedavisi gebe olma yan astımlılardan farklı değildir. Kontrolün sağlanması için gerekli ilaç değişiklikleri çekinmeden yapılmalıdır. Gebelik sırasında kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlar: Bromfeniramin, epinefrin, adrenalin (anafilaksi dışında), alfa-adrenerjik ilaçlar, dekonjestanlar, tetrasiklin, sulfonamid, siprofloksazin, iyot tedavisi, immunoterapinin (alerji aşısı tedavisinin) yeni başlanması veya doz artırımı.

Atak Tedavisi Sıklıkla viral infeksiyonlar veya koruyucu tedavi yetersizliği ile oluşur, DDK bebek riskini artırır.

Gebelikte Astım Bebeğe Zarar Verirmi

Gebelikte en şiddetli astım atakları 24-36. haftalar arasında gözlenmekte, son dört haftada semptomlar azalmakta ve %90 astımlıda ise doğum sırasında sorun yaşanmamaktadır. Astımlı gebelerde %11-18 olguda en az bir acil başvurusu, bunların da %62’ sinde hastane yatışı bildirilmektedir. Gebelik sırasında sağlanan astım kontrolü anne ve bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle gebelik sırasında yakın takip ve ilaç ayarlamaları gerekli olur. Gelişecek hipoksi bebeğin gelişimini etkilemektedir. Kontrol altında olmayan astım; gebeliğe bağlı aşırı bulantı-kusma, hipertansiyon, pre-eklampsi, doğum öncesi veya sonrası vaginal kanama, sezaryen doğum, doğum komplikasyonları, rahim içi büyüme geriliği, prematür doğum, düşük doğum kilosu, perinatal mortalite artışı ve doğum sonrası bebekte oksijen düşüklüğü (neonatal hipoksi) gibi pek çok anne ve fetusa ait komplikasyona neden olur. Ağır astımlı kadınlarda prematürite ve düşük doğum kilolu bebek (DDK) riski çok daha fazla bulunmuştur. Astım kontrol altında ise bu komplikasyon riski hiç yoktur veya çok azdır. Gebelik sırasında içilen sigara ise prematürite, DDK ve solunum bozuklukları riskini artırmaktadır. Anne karnında veya bebeklik döneminde sigaraya maruziyet bebekte astım gelişimine neden olmaktadır.

Sonuç Olarak ; Astımla ilğili gebelik öncesi mutlaka tedavileriniz düzenlenmesi için göğüs hastalıkları uzmanından bilği ve tedavinizin düzenlenmesini istemelisiniz. Gebeliğinizin ilk haftasından başlayarak astım atakları olmasın diye tedaviniz doktor kontrolüyle kadın doğum ve göğüs hastalıkları uzmanı eşliğinde devam etmelidir.Daha fazla bilği için arayabilirsiniz.

izmir kadın doğum hastanesi

izmir kadın doğum doktoru hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacı olan kullanıcıları,bünyesinde izmir kadın doğum uzmanları alsancak çalıştıran izmir kadın doğum merkezleri arasında olan kliniğimizi arayarak daha fazla bilgi alabilirler.