Cinsel - Genital Siğil Tedavisi İzmir

Cinsel yani genital siğil, insan papilloma virüslerin (HPV) yolaçtığı bir enfeksiyon hastalığıdır. Genital Siğil, Genital Siğil İlacı, Genital Siğil Tedavisi, Genital Siğil Yaktırma

Genital Siğil ve Tedavileri İzmir

Genital-Sigiller-ve-Tedavileri.jpg
Cinsel yani genital siğil, insan papilloma virüslerin (HPV) yolaçtığı bir enfeksiyon hastalığıdır. Erkek ve kadında ortalama %2’lik sıklığı ile önem taşır. Asıl önemi, erkeklerde genital cilt kanseri ve kadınlarda rahim ağzı kanserine yolaçabilmesi nedeniyledir.

100’ü aşkın tipi vardır, 40 kadar tipi genital bölgeyi tutar. Tip 6-11 en sık görülenleridir, tip 16- 18-31-33- 35-45 ise en çok kanserojen risk taşıyan türleridir. Hastalık kuluçka dönemi 1-9 aydır. Klinik muayenede, 1-10 mm. çapında, bir veya çok sayıda siğil, genital bölgede görülebilir, Tanı ve tedavide ilk adım muayenedir. Işıklı ve çok büyütmeli büyüteçlerle muayenede, kolayca tanı konur. En sık görülen bölgeler, penis, kasıklar, göbek alt bölgesi, makat ve vajina çevresidir.

Genital siğil tip tayini ile kanser riski saptanır, Daha sonra lokal anestezi ile ağrısız, kolay yöntemlerle siğiller koterize edilir. Kliniğimizde, elektrokoter (siğil yakılması) ve kriyokoter (siğil dondurulması), iki tedavi yöntemi olarak başarıyla uygulanmaktadır.

Cinsel genital siğiller cinsel yolla bulaşan papilloma virüslerin hpv neden olduğu, genital bölgede görülen karnı bahar görünümündeki lezyonlar siğillerdir. Genital siğillere sık rastlanır ve kötü bir görüntüye neden olduğu, bakterilerle enfekte olduğu ve bağışıklık sisteminin bozuk olduğunu gösterebileceği için sorun oluşturur. Kadınlarda rahim boynunda gelişen, ancak dış genital organlarda siğillere neden olmayan papillomavirüs tip 16 ve 18 rahim boynu (serviks) kanserine yol açabilir. Bu tipler ve başka papillomavirüsler servikal intraepitelyal neoplazi ya da kanserlere neden olabilir.
Özellikle Genital siğiller en çok vücudun ılık, nemli yüzeylerinde görülür.
Siğiller genellikle cinsel ilişkiden veya temastan enfeksiyondan 1-6 ay sonra küçük, yumuşak, nemli, pembe ya da kırmızı şişlikler olarak ortaya çıkar. Hızla büyür ve sapları oluşur. Aynı bölgede genellikle birden fazla siğil gelişir, kaba yüzeyleri nedeniyle küçük bir karnabahar görüntüsü verir. Siğiller gebe kadınlarda, bağışıklık sistemi bozuk olanlarda (örneğin AIDS ya da bağışıklığı baskılayan ilaçlarla tedavi nedeniyle) çok hızlı büyüyebilir.

Özellikle HPV genital siğiller genellikle görünümüne dayanarak tanınabilir. Ancak, sifilizin gibi sekonder evresinde görülen yaralarla karıştırılabilir. Sıra dışı görünen ya da inatçı siğiller cerrahi girişimle çıkarılıp kanserli olup olmadığını anlamak için mikroskopla incelenebilir.
Dış genital organlardaki siğiller lazer, kriyoterapi (dondurma) ya da lokal anestezikler kullanılarak cerrahi girişimle çıkarılabilir. Sonderece basit ve kolay ,etkili bir siğil tedavisidir. Genital siğiller sık sık nükseder ve tekrar tedavi edilmesi gerekir. Cinsel partnerler muayene ve tedavi edilmelidir.

Ayrıca kişiye özel immun sistemi güçlendirici tedavi yöntemleri mevcuttur. Ayrıca siğil tedavisinde hpv virusa etkili aşı uygulaması son derece önemlidir.

Online Randevu

Kliniğimizden Randevu Alabilir veya Doktolarımıza Soru Sorabilirsiniz.

image