Histerosalpingografi Nedir

Hsg Filmi Histerosalpingografi Rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi (HSG), rahim boşluğunun ve tüplerin durumunu incelemek için çekilen röntgen

Online Randevu

Kliniğimizden Randevu Alabilir veya Doktolarımıza Soru Sorabilirsiniz.

MERKEZLERİMİZ

Ege Jinekoloji Ankara, İstanbul ve İzmir’ deki merkezlerinde alanında uzman doktorlarımız aracılığıyla sizlere hizmet vermektedir. Adres ve iletişim bilgilerimize buradan ulaşabilir siniz.

Daha Fazla Oku

Açılış Saatleri

Sitemizde genital estetik, kadın hastalıkları, jinekoloji, cinsel sağlık vb. cevaplar bulabilirsiniz. Kliniğimize gelmek isterseniz ;

  • P.tesi - Cuma
    9.00 - 18:30
  • Cumartesi
    9.00 - 18:30
  • Pazar
    --.-- - --.--

7/24 İLETİŞİM

İzmir Bölgesi için Tel :0232 422 48 00 veya Gsm: 0530 388 38 63 hatlarımızdan İstanbul ve Ankara için 444 50 84 nolu hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Randevu

S.S.S. Video

S.S.S

Hsg Filmi

Hsg Filmi

Histerosalpingografi

Rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi (HSG), rahim boşluğunun ve tüplerin durumunu incelemek için çekilen röntgen filmidir.

Standart teknik uygulandığında genellikle hastaların kolaylıkla dayanabileceği kadar ağrı meydana gelir ancak bazen dayanılmayacak derecede ağrılar da oluşabilir. “Ağrısız rahim filmi” tekniğinde ise genellikle ağrı meydana gelmez ancak bazen hafif derecede ağrı oluşabilir. Yeni teknikte şiddetli ağrılar, spazmlar ve kanama olmaz.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir

50 yıldan uzun süredir bilinmekte ve uygulanmakta olan standart rahim filmi basit veya gelişmiş yeni veya eski her türlü röntgen cihazıyla çekilebilir. Burada rahmin iyi bir görüntüsünü elde etmek amacıyla yani rahme poz verdirebilmek için onu tenekulum denilen çengelli bir aletle tutup çekmek gerekir. Bu çengelli aletin uygulanması tek başına ciddi bir ağrı oluşturmaz ama rahim boşluğunun ilaçla doldurulması aşamasında meydana gelebilecek şiddetli spazm ve ağrıların önemli bir tetikleyicisidir. Tüplerin iç ağzı bölgesinde meydana gelebilecek kasılmalar (spazmlar) tüpe ilaç geçişini engelleyebilir ve tüp kapalı olmadığı halde kapalıymış gibi görünebilir. Standart teknikte, ağrı oluşumundan ve diğer bazı yan etki veya komplikasyonlardan kaçınmak amacıyla rahim bu çengelli aletle çekilmezse öne veya arkaya kıvrık rahimlerin iç boşluğu iyi değerlendirilemez yani anomaliler, polipler, rahim boşluğuna doğru çıkıntı yapan myomlar ve rahim içi yapışıklıklar görülemeyebilir, doğru teşhis edilemeyebilir.

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir

HSG çekmeden önce gebelik ve akut pelvik enfeksiyon olmadığı mutlaka ekarte edilmelidir. Muayene sırasında rahimde kramp hissedilebileceği için HSG işleminde bir saat önce ağrı kesici kramp giderici bir ilaç (nonsteroidal anti-inflammatuar ilaç) almaları tavsiye edilir.

HSG filminin adetin 1. gününden sayılarak 6-8. günlerinde çekilmesi en iyi zamanlamadır. Çünkü adetten sonra endometrium tabakası dökülerek inceleceği için rahim içi daha net değerlendirilir ve tübal açıklık (ostium) da daha belirgin hale gelir. Hastalara film çekilen güne kadar ilişkiye girmemesi öğütlenir; böylece bir gebelik olasılığı da önlenmiş olur. Düzensiz adet gören ve ara kanaması olanlarda beta HCG testi yaparak gebelik şüphesi ortadan kaldırılmalıdır. Akut pelvik enfeksiyonu araştırmak için eritrosit sedimantasyon oranı (ESR) ölçülmelidir. Fakat kollagen doku hastalıkları, sarkoidozis, artritis gibi enfeksiyon durumlarında da ESR artabilir.

Rahim Filmi Hangi Durumlarda Çekilir

Önceden pelvik enfeksiyon (PID) geçiren hastalarda HSG çekimi sırasında aktif enfeksiyon yoksa, antibiyotik kullanma durumu tamamen klinisyene bağlıdır.

HSG işlemi kişilerin ağrı eşiğine ve tolerans seviyesine uygun olarak genellikle hiçbir anestezi uygulanmadan yapılabileceği gibi, sedoanaljezi altında da gerçekleştirilebilir. Hasta litotomi pozisyonunda hazırlanır. Hastanın sağ ve solunu ayırt etmek için pelvisin bir tarafına metalik bir işaret yerleştirilmelidir. Steril şarlarda perine, vagina, servix povidone-iyot solüsyonu (Betadine) ile temizlenir. Vaginaya bir spekulum takılır. Servix tekrar solüsyon ile silinir. HSG kateteri servikal kanala yerleştirilir, balonu şişirilir. HSG çekmeden önce şırınga ve kanülden hava kabarcıklarını çıkartmak gerekir. Suda çözünen kontrast materyal yavaş yavaş enfekte edilir; bu sırada uterus ve tüpler floroskopik olarak gözlenir. İlk film uterusun erken dolmasını takiben alınır; bu filmde dolma defekti ya da uterin iç mukoza kontur anormalliği değerlendirilir. Küçük dolma defektleri bu ilk çekilen filmde en iyi görülür. Uterus tam olarak doldurulduktan sonra ikinci film elde edilir; bu filmde uterin kavitenin tam şekli ortaya çıkar, uterus çok dolunca etraftaki dolma defektleri kaybolur. Bir miktar daha kontrast madde verildikten sonra çekilen üçüncü film ile Fallop tüpleri değerlendirilir. Dördüncü filmde ise verilen kontrast maddenin intraperitoneal yayılımı gözlenir. Alt uterin segmenti değerlendirmek için son filmler çekilmeden önce balon söndürülür ve bu alanda oluşabilecek patolojik yapılar da değerlendirilmiş olur. HSG çekerken genellikle rahim ağzı serviksi tutmak için tek dişli aleti kullanılmaz. Eğer rahim geride duruyorsa ve traksiyon gerekiyorsa bunu için HSG kateterinde tutarak yavaşça aşağı doğru çekilebilir.

Özellikle sekonder infertilite  hastalarında yani daha önce gebelik oluşmuş ancak tekrar gebe kalamayan hastalarda mutlaka yapılmalı.

Primer infertil yani hiç gebe kalamayan bayanlarda ilk tarama testleri arasında yapılabilir.Hasta HSG sırasında agrı veya acı duyabilir.Bu nedenle sedasyon anestezi altında yapılması Önerilmektedir.

izmirde rahim filmi nerede çekilir

İzmir’de hsg filmi konusunda detaylı bilgiye ihtiyacı olan ziyaretçilerimiz İzmir’de hsg filmi çeken yerler arasında olan kliniğimizi arayarak daha fazla bilgi alabilirler.