İdrar Kaçırma, İdrar Tutamama Tedavisi

İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans) Nedir? Böbreklerden süzülen idrarın dışarı atılıncaya kadar biriktirildiği organ olan mesane ve idrarı mesaneden dış dünyaya taşıyan ürethra, pelvis boşluğu içinde bulunur.

İdrar Kaçırma Tutamama Tedavisi İzmir

idrar-tutamama-ve-tedavisi.jpg
Böbreklerden süzülen idrarın dışarı atılıncaya kadar biriktirildiği organ olan mesane ve idrarı mesaneden dış dünyaya taşıyan ürethra, pelvis boşluğu içinde bulunur. İdrar yapmada görev alan bu organlar pelvis boşluğunu alttan destekleyen kas grupları tarafından yerinde tutulur. Bu kas tabakalarındaki gevşeme ve zayıflıklar idrar tutma güçlüğüne yol açabilirler.

Gevşeme ve zayıflıkların en önemli nedeni yapılmış olan normal doğumlardır. Pelvik kaslardaki gevşemeler sonucu mesane sarkması (sistosel), rektum sarkması (rektosel) ve idrar tutamama (üriner inkontinans) görülebilir.

Uluslararası Kontinans Derneğinin (ICS) tanımına göre üriner inkontinans, sosyal ve hijyenik sorunlara yol açan ve objektif olarak gösterilebilen istemsiz idrar kaçırmadır.
•Stres tipte idrar kaçırma (stress inkontinans): Karın içindeki basıncın artmasına neden olan öksürme, hapşırma, gülme, ıkınma, zorlanma, ağır kaldırma, eğilme, kalkma gibi durumlarda gözlenen idrar kaçırmadır. Nedeni daha önceden geçirilmiş zor doğum, çok fazla gebelik, kadın hastalıklarından dolayı geçirilmiş bir operasyon veya menopoz olabilir.

•Sıkışma tipi idrar kaçırma (urge inkontinans): İdrar torbasının ani kasılmaları sonucunda hastanın durduramadığı, tuvalete yetişmeye çalışırken idrar kaçırmasıyla sonuçlanan tiptir. Altta yatan sebep çoğu zaman önemli değildir ve yapılan incelemelerde tespit edilemez. Ancak sinir sistemini ilgilendiren (parkinson, demans, multiple skleroz, şeker hastalığı, spina bifida, gergin kord sendromu vs) hastalıklarda da görülebildiği biliniyor ve bu hastalıkların öncü bulgusu olarak da gözlenebilir.

•Karışık tip idrar kaçırma (mixed inkontinans): Hem stres hem de sıkışma tipi idrar kaçırmasının birlikte bulunduğu durumdur.

•Taşma tipi idrar kaçırma (overflow inkontinans): Üretra (idrar torbasından dışarıya açılan yol) içerisinde olan bir darlık ya da tıkanıklık sonucu ya da idrar torbasının kasılamaması ve kendisini boşaltamaması sonucu idrar miktarının gittikçe artması, idrar torbasında yeterince yüksek basınca ulaştıktan sonra bir bardaktan suyun taşması misali dışarı idrar kaçması durumudur.

•Devamlı tip idrar kaçırma (continued inkontinans): Hastanın yapısal bir bozukluğundan (böbrekten gelen idrar kanalının idrar kesesine değil de vajen içerisinde bir yere açılması gibi) ya da daha önceden geçirdiği radyoterapi/operasyon gibi bir tedaviden sonra idrar torbasında oluşan bir delikten kaynaklanan, hastanın kontrolü dışında, devamlı olarak idrar sızması durumudur.
Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisinde Familife lazer teknolojisi sayesinde üretral bölgede ve idrar kesesi ön duvarında fototermal gerilim ve sıkılaştırma sağlar. Bu yeni tedavi ile ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş olmadan idrar kaçırma problemi çözülebilir.Ameliyatsız ve kolay uygulanabilen risksiz bi tedavi yöntemidir .Alma lazer teknolojisi Amerika ve Avrupa’da FDI sertifikası slmış bi doktor klinik Uygulaması olup , idrar kaçırma ve tutamama tedavisinde bizde kliniğimizde kullanmaktayız.

Laser’in kullanıldığı durumlar:
-Hafif ve orta derecede stres tip inkontinans
-Hafif ve orta derecede karışık tip inkontinans
Hastaların çoğunda tek seans yeterlidir, bazı hastalarda gerek görülürse 1 ay sonra bir uygulama daha yapılabilir.

Online Randevu

Kliniğimizden Randevu Alabilir veya Doktolarımıza Soru Sorabilirsiniz.

image