Kızlık Zarı Estetik ve Onarılması

Kızlık Zarı Estetik ve Onarılması. Bekaret Zarı Tamiri -Kızlık Zarı Tamiri (Bozulmuş Kızlık Zarının Yeniden Tamiri)

Kızlık Zarı Estetik ve Onarımı İzmir

Himen tamiri yani kızlık zarının tamir işlemi geçmiş yıllarda özellikle Orta Doğu ve Latin Amerika ülkelerinde dünyanın diğer bölgelerine göre daha sık uygulanan bir işlemken günümüzde ABD, Uzak Doğu ve ülkemizde de bu operasyona yönelik istekler oldukça fazlalaşmaya başlamıştır. Dinsel, sosyal, kültür ve etnik nedenlerle bazı kadınlar için evlilik öncesi dönemde bekaret önemli olup, kızlık zarının herhangi bir nedenle zedelenmiş olması (yırtılması) himen tamiri, kızlık zarı tamiri , kızlık zarı tamiri denilen işlem ile geri döndürülebilir.

Himen – Kızlık zarı tamiri tıbbın oldukça tartışmalı konularındandır.. Bazı hekimler bu işlemi yapmayı tamamen reddederken bazı doktorlar belirli durumlarda bu işlemi yapar. Tıp açısından tartışmalı olan noktası aslında bu işlemin bir tür “gelecekteki kocayı” kandırma işlemi olmasıdır. Diğer yandan kızlık zarının bozulması her zaman cinsel ilişki ile olmamaktadır.

Olaya bu ikinci yönden yaklaşıldığı zaman himen-bekaret-bekaret zarı-kızlık zarı tamiri bir kandırmaca olmayıp bir genç kızın haksız suçlamalardan korunması için yapılan bir işlemdir.Bu nedenle bizde kliniğimize bu konuda başvuran geç kızlara bekaret kontrolü ve kızlık zarı tamiri konusunda içinde bulundukları durumdan kurtulmaları,zorlukların giderilmesi yönünde yardımcı olmayı tercih ediyoruz.

Himen vajina alt 1/3 kısmında bulunan doğumsal bir zardır. Bu zar her kadında değişik şekil ve büyüklüklerde olabileceği gibi bazı kadınlarda doğuştan kızlık- kızlık zarı-bekaret zarı bulunmaz. Himen tam bir zar halinde olmayıp üzerinde bir veya daha fazla açıklık vardır ve bu açıklıklar adet kanamasının ve sıvıların dışarı atılmasını sağlar. Nadiren de olsa bazı kadınlarda himen üzerinde bir açıklık yoktur .Kızlık zarı estetiği,kızlık zarının estetik tamiri yırtıldıktan veya bozulduktan sonra mümkündür.
Himen tamiri,cinsel ilişkiye bağlı yırtıklarda kızlık zarının bozulmasından bir kaç gün sonra yapılacağı gibi yıllar sonra da yapılabilir. Ancak yapılmasının önerilmediği durumlar olabileceği gibi yapılsa bile çok iyi sonuçlar alınamayabilecek durumlar olabilir.Bunu anlamak için kızlık zarı estetik tamiri konusunda deneyimli ve tecrübeli bir uzmanın kontrolü şarttır.

Himen tamiri yani kızlık zarı tamiri için başvuran hastanın önce durumu tam ve doğru bir şekilde doktoruna anlatması ve bu işlemi niçin istediğini belirtmesi gerekir.Kişinin özel sosyal nedenini tamamen kendisini sorumlu tutar bu nedenle fazla ayrıntıya girmesi beklenmemektedir. Fiziksel ve zeka açıdan uygun olmayan hastalarda bu işlem yapılamaz. Ayrıca hastanın bu işlemden beklentileri çok iyi belirlenmeli ve işlem hastaya çok iyi anlatılmalıdır. İlk muayene sırasında hastanın jinekolojik muayenesi de yapılarak himen,kızlık zarının durumu not edilir.
Bu muayenenin nedeni yırtılmış olan kızlık zarının değerlendirilmesidir. Bekaret temsili olarak bilinen kızlık zarının bozulması üzerinden çok uzun bir süre geçmişse kızlık zarı kalıntıları iyice kaybolmuş olabilir. Yine doğum yaptıktan sonra veya doğum sayısı arttıkça, cinsel ilişki veya mastürbasyon sayısı arttıkça kalan kızlık zarı kalıntıları çok azalır, kaybola bilir ve kızlık zarı hatta tamamen kaybolabilir. Diğer taraftan az sayıda cinsel ilişki sonrası veya mastürbasyon sonrası olan yırtılmalar daha çok vajina arka duvarında himen yırtılmalarına neden olur.
Kızlık zarı operasyonu hafif anestezi veya lokal anestezi altında gerçekleştirilen yarım saat ile 60 arasında süren bir işlemdir. Kızlık zarı tamiri süresini himen’ in yani kızlık zarının o anki durumu belirler.Yırtılmış zarın vajina duvarındaki kalıntıları üzerindeki mukoza bir miktar temizlendikten sonra parçalar kendiliğinden eriyen çok ince dikişlerle birbirine dikilerek o bölgede himen tekrar oluşması sağlanır. Hasta kızlık zarı tamirinden sonrası evine veya ofisine yürüyerek gider ve ertesi gün işine dönebilir. Kızlık zarı dikilen kişi hemen hiç ağrı hissetmez ancak birkaç gün uygun ilaç ve antibiyotik alınması önerilir. İyileşme yani kızlık zarının tekrar kaynaması 2-3 hafta alabilir. Bu nedenle kızlık zarı tamiri sonrası cinsel ilişki, tampon kullanımı, ve vajina yıkama 3 hafta önerilmez.

Kalıcı ve geçici kızlık zarı tamiri vardır.Geçi yöntem tamamen isminden anlaşılacağı gibi güvensiz bir yöntem olup ilişkiden 3-5 gün önce yapılmaktadır.Bu geçici yöntem ancak çok zor ve geç kalınmış durumlarda günü kurtarmak için yapılabilir. Uzun süre dayanan orijinal dokular gibi olan kızlık zarı tamiri için dokuların birleştirilmesi gerekir ki bu da ancak kalıcı kızlık zarı tamiri olarak ta bilinen file yöntemiyle kızlık zarı parçalarının birleştirilmesidir.Bu yöntem Kalıcı yöntem mikro cerrahi tekniğiyle yapılan doku kaynaştırması denilen bir yöntem olup himen-kızlık zarı tamirinden yıllar sonra bile ilk geceki kanama gelir.Aynı zamanda yalnızca kızlık zarının kanaması olmaz kanamanın yanında vajinada eskisi gibi hiç ilişkiye girmemiş gibi daracık olmuştur.Operasyon başarısı tamamen bu operasyonu uygulayan doktorun deneyim-tecrübe ve hasta uyumuna bağlıdır.
Himen –Kızlık zarı özel yapısından dolayı damarlanması kişisel farklılıklar göstermektedir.Kızlık zarı konusunda tecrübeli deneyimli bir hekim tarafından bu bozulmuş kızlık zarı parçaları damarları kan dolaşımını sağlamak ancak bu şekilde yırtılan dokular tutar.Damarlar bir araya getirilmelidir.Aksi durumda damarlar birleştirilemezse kızlık zarı tamiri tutmaz.Bu nedenle kızlık zarı estetik tamiri kopan bir parmağın veya bacağın yerine nasıl tekrar dikiliyorsa aynen aynı hassasiyetle.Ayrılan kızlık zarı parçalarını ve damarları teker , teker bir araya getirme ve doku bütünlüğünü yeniden onarma işlemidir.Deneyimli ve mikro damar tekniği – doku kaynaştırması yapılması önermekteyiz.Aksi taktirde işlemin tekrarlanması gerekebilir.Biz kendi kliniğimizde bu yöntemi uygulamaktayız.

Hymenoplasty de -Kızlık Zarı Tamirinde Sonuç Hymenoplasty de (Himen) kızlık zarı tamiri sonrası yeni oluşturulan himen-kızlık zarı nerdeyse eskisinden farksızdır ve hasta veya eşi aradaki farkı anlayamaz. . Kızlık zarı tamiri sonrası ilk cinsel ilişkide normal bir ilk cinsel ilişkide olduğu gibi hafif bir acı duyulur ve bir kaç damla ilk ilişki de olduğu gibi hatta ilk ilişkide kızlık zarının esnek olmasına bağlı kanama gelmemiş olsa bile kızlık zarı tamiri sonrasında kanama görülebilir. Kendi özel durumunuzla ilgili kişisel bilgileriniz tamamen gizlidir ve özeldir. Daha fazla bilgi ve özel durumunuz için kliniğimizi arayabilirsiniz. www.egejinekoloji.com

Online Randevu

Kliniğimizden Randevu Alabilir veya Doktolarımıza Soru Sorabilirsiniz.

image