Kürtaj

Planlanmayan ve korunmasız ilişki sonrasında ve/veya bazende gebelikten korunmanın yanlış uygulanması...

Online Randevu

Kliniğimizden Randevu Alabilir veya Doktolarımıza Soru Sorabilirsiniz.

image

Kürtaj Merkezi& Fiyatları İzmir

Kürtaj

İzmir Kürtaj

Kürtaj veya istege bağlı rahim tahliyesi rahim içindeki bir gebeliğin özel yöntemlerle rahme zarar verilmeden sonlandırılmasıdır. Bekar bayanın kendi arzusuyla veya evli eşlerin ortak rızasıyla kürtaj ancak 10. gebelik haftasına kadar yasal olarak uygulanabilir. Evlilik mevcutsa kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye onay vermelidir. Eşlerin durumu olmadan kürtaj ancak özel açil durumlarda yapılmasına izin verilmektedir. Ancak evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine göre hareket ederler. Yasal kürtaj adından da anlaşılacağı gibi ülkemizde reşit kadınlarımıza tanınmış tümüyle yasal veçağdaş bir haktır.

Son yasal gelişmelerin kürtaj üzerde birkısım değişiklikler ve düzenlemeler getirmiş olmakla birlikte kürtajın yapılması yasaklanmamış belli kiriterler getirtilmiştir.

Yasal Kürtaj yalnızca ve ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanınca uygulanır. Yapılan işlemTamamen gizli kalır… Dünyanın çoğu ülkesinde (gelişmiş olan ülkeler dahil) ve bizde bu metotla kürtaj tahliye, aşağıda anlatılan vakum kürtaş tekniği ile uygulanır.

Kürtaj a alternatif olamayacak yanlış bilinen metodlar dan sakınmalısınız.Gebelik testiniz ister pozitif ister negatif olsun, asla “söktürücü iğne” gibi yöntemlere kendi kendinize başvurmayın. Bu ilaçların gebelik durumlarında işe yaramaları tıbben mümkün değildir.

İlk gebelik ve İlk hamilelikte uygulanan kürtaj sonrasında bir daha hamile kalınmaz diye bir şey yoktur. Bu yalnızca Yanlış bilğilerdir. Özenli ,dikkatli ve vakumla uygulanan bir kürtaj-Kürtaşın kadının genital sistemine zarar vermesi beklenen bir durum değildir.

Gebeliğin tıbben sakıncalı olması durumunda (anneyle ilgili gebeliğin riskli olduğu hastalıklar, bebeğin ileri derecede sakat olduğunun ya da öldüğünün belirlenmesi gibi) bu süre 10 haftayı aşabilir. Budurumda birden fazla uzman doktorun kurul oluşturarak karar vermeleri gerekir.
Yasal tahliyeler hem lokal anestezi, hem de genel anestezi altında uygulanabilir. Genel anestezi her ne kadar maliyeti biraz artırsa da, işlemin tümüyle ağrısız seyretmesi açısından çağdaş ve etkili bir yöntemdir.

Kürtaj İzmir

Ağrısız Yüksek Standartlarda Kürtaj Tekniği nasıl uygulanmalıdır:

Gebelik haftası ultrasonla belirlendikten sonra dikkatli bir jinekolojik muayene yapılır. Vajina ve rahim ağzı bakterilerden arındırılmak amacıyla dezenfekte edildikten sonra, rahim ağzını sabitlemek için plastik bir alet vajinadan yerleştirilir ve lokal anestezik madde uygun olarak rahim ağzı içine enjekte edilir, veya genel anestezi için anestezi uzmanı tarafından gerekli işlemler başlatılır.

Daha sonra çok ince plastik kanüller rahim ağzından rahim içine ittirilir. Bazen rahim ağzı sert olabilir ya da gebelik 6. haftanın üzerinde olması nedeniyle daha geniş çaplı plastik kanüller kullanılması gerekebilir. Bu durumda rahim ağzını genişletmek için özel “buji” adı verilen aletler kullanılır. Kanül yerleştirildikten sonra kanüle bir enjektör iliştirilir. Enjektörde oluşan vakum yardımıyla rahmin içi kürtaj vakumla boşaltılır.

vakum kürtajla Rahimin içi tümüyle boşaltıldıktan sonra kanül çıkarılır, diğer tüm aletler çıkarılır ve hastanın 10 dakika istirahatı sağlanır.

Tüm bu işlemler 6. gebelik haftasına kadar olan gebeliklerde 5 dakika, 6 ile 10 arası olan gebeliklerde 5-15 dakika sürer. Bu süre Kadın-Doğum uzmanının çalışma süresidir. Genel anestezi uygulandığında hastanın uyuması, işlemin yapılması ve hastanın kendine gelmesine 20-40 dakika eklenmelidir. Kürtaj işlemi için kadın doğum merkezleri yetklilir.
Yasal sınırlar içinde kürtaj (10. gebelik haftasına kadar uygulanan kürtaj) oluşması muhtemel riskler büyük oranda işlemi uygulayan Kadın-Doğum uzmanının ve kürtaj yapan ekibir çalışma uyumu ve tecrübesine bağlıdır.

İzmir Kürtaj Merkezi

-Lokal anesteziyle yapılan uygulamalarda işlem esnasında en sık rastlanan sorunlar lokal anestezik maddeye aşırı duyarlılık ve vazovagal senkoptur (uterusun sabitlenmesi amacıyla takılan alet nedeniyle bayılma oluşması). Bu, geçici ve selim bir durumdur. Yaklaşık %1 oranında görülür.Kürtajla bir iğlisi yoktur.

-Kürtaj, küretaş İşlemden hemen sonra en sık görülen sorun bulantı ve kusmadır. Bazen bayılma hissi oluşabilir. Bu durum da yaklaşık %1 oranında gözlenir ve hayati tehlike yaratmayan geçici bir durumdur.Kürtaj sonrasında kanda gebelik hormonlarının etkisine ve kullanılan ilaçlara bağlı olan kürtaj sonrası ender raslanılan geçici bir durumdur.Kürtaj bilği,kürtaj hakkında , kürtaJ -Ender bir durum olmakla birlikte bazen rahim ağzı kanülün geçmesine izin vermeyecek şekilde sert olabilir ve işlem yarıda bırakılabilir (görülme oranı: yaklaşık 700’de 1). Tahliye kürtaj bir hafta sonrasına ertelenir.

Kürtaj ol,kürtaj olmak, küretaj sor-Kürtaj için, gebelik çok erken ise (<3.5 hafta) tahliye başarısız olabilir.

-Tahliye bir hafta sonrasına ertelenir. Tecrübeli bir Kadın-Doğum uzmanı erken bir gebeliği tahliye etme girişiminde bulunmak yerine belli bir süre bekledikten sonra tahliye etmeyi önerir.Ultrasonda gebelik kesesi görülmeden kürtaj kesinlikle yapılmamalıdır.Kürtaj ultrason eşliğinde yapılmalıdır ve kürtaj bittikten sonrada tekrar ultrasonla kürtaj işlemini bitirmek gerekmektedir.Rahim içinde parça kalmaması için kürtaj ultrason eşliğinde yapılmalıdır.

-Özellikle yasal sınırlar içinde yapılan kürtaj tahliyelerde oluşan kanamalar hayati tehlike yaratmaz .kürtaj sonrası,kürtaj bilğisi 6-Çok ender durumlarda ve çoğunlukla yasal sınırı aşan (10. gebelik haftası sonrası uygulanan) Tahliyelerde işlem esnasında rahim delinebilir .10 haftanın altındaki kürtajlarda bu risk son derece azdır.

-Özellikle çok erken gebelik haftalarında uygulanan tahliyelerde işlemden birkaç saat sonra görülen nadir bir sorun da rahim içinde kan birikmesidir (görülme oranı 500’de 1). Hayati bir tehlike yaratmayan bir durumdur ve rahmin içindeki kan boşaltılarak tedavisi sağlanır. Kürtaj randevu,kürtaj olma yasası

-Kürtaj sonrasında kullanmanız için size uygun antibiyotikler verilecektir ancak kullanılmama durumda enfeksiyon oluşur buda enfeksiyon oluşacaksa bu genellikle kürtaj,küretaj dan 6-7 gün sonra ortaya çıkar ve kendini ağrı, akıntı, aşırı kanama şeklinde belli eder. Kürtaj-kürtaş sonrası verilen antibiyotikleri düzenli olarak kullanmanız durumunda bu sorun da ender olarak gözlenir.

– Kürtaj sonrası rahim İçeride “parça kalması” durumunda genellikle ilk iki haftada adet esnasındaki kanamadan çok daha fazla kanama görülür ve bu kanama pıhtı şeklinde ve koyu renklidir. Kanamanın ağrılı olması kural değildir. Bazen parça düştüğü gözlenebilir. Ultrason eşliğinde kürtaj yapılırsa bu risk oldukça azalır.

kürtaj olmak istiyorum!

-Kürtajdan sonra geç dönemde görülen en önemli, ancak ender bir sorun işlem esnasında rahim iç tabakasının aşırı hasar görmesi sonucunda oluşan yapışıklıklardır (buna Asherman sendromu). Kendini kürtajdan 4-5 hafta geçmesine rağmen adet kanamasının olmaması ve ilaç tedavisiyle de kanama oluşturulamaması şeklinde gösterir. Usulüne uygun yasal sınırlar içinde yapılan tahliyelerde ve özellikle de vakumla uygulanan işlemlerde ender olarak gözlenir. Ancak aşırı hassas bünyelerde geçici kürtaj sonrası olur.
Kürtaj bilgi kürtajdan belli bir süre sonra (genellikle bir hafta sonra) kontrole çağırılacaksınız. Bu kontrol gebeliğin tümüyle sonlandırıldığından, enfeksiyon oluşmadığından, kürtaj yapıldıktan sonra esnasında spiral takılmışsa spiralin uygun konumda olduğunun belirlenmesi açısından çok önemlidir. Kürtaj dan sonra kontrol ihmal edilmemelidir. Eğer kanama, parça düşürme, aşırı ağrı, ateş gibi durumlar ortaya çıkarsa kontrol günü beklenmemeli ve hemen doktorla irtibata geçilmelidir. Kürtaj hakkında daha fazla bilği ve danışmanlık için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Kürtaj hapı diye bir şey yoktur.Gebelikten kurtulmak için kulkaktan duyma ,tıbben ispatlanmayan tehlikeli yöntemlere başvurmayın.

( Ağrısız Kürtaj, Kürtaj Olma, Kürtaj Sonrası hasta durumu, acil kürtaj nasıl olunur, kürtaj,kurtaj ve düşük yapmak, kürtaj Sonrası Durum, kürtaj Sonrası gebelik, kürtaj Sonrası Gebe Kalmak, Doğum ve Kürtaj, Kürtaj Sonrası Kanama, Kürtaj iskleri, Kürtajdan Sonra Korunma,kurtaj kararı )

İzmir de kürtaj merkezleri ve yasal süreç

Türkiye gibi gelişmiş ülkelerde  hastanın rızası dahilinde 10 haftaya kadar gebeliklerin tıbbi veya medikal kürtajı mümkündür.

“İzmir de kürtaj uygulaması sırasında son günlerde çıkan kürtaj yasaklandı, kürtaj izmir de yasaklandı” ibareleri gerçekleri yansıtmamaktadır.

Kürtaj izmir de ve tüm Türkiye de hasta bilgileri saklı tutulmak hakkı ile birlikte tam teşekküllü kürtaj merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. 18 yaşını doldurmuş her bayan bekar sa kendi rızasıyla , kürtaj olabilir. Evliyse kürtaj ve olmak istiyorsa eşinin izni gerekmektedir. Kürtaj fiyatları, hastaya yapılacak vakum tekniği ve anestezi şekline bağlı olarak değişmektedir.

10 hafta dan sonraki ,kürtaj işlemi yapılmaz. Tibbi kürtaj için kadın doğum uzmanının hazırladıkları raporlar gerekir. (izmir kürtaj)

Yasal tahliyeler hem lokal anestezi, hem de genel anestezi altında uygulanabilir. Genel anestezi altında kürtaj her ne kadar maliyeti biraz artırsa da, işlemin tümüyle ağrısız seyretmesi açısından çağdaş ve etkili bir yöntemdir.

izmir kürtaj

İzmir de kürtaj ve daha fazla bilgi almak için arayınız. Tel: 0232 422 48 00


Kürtaj Fiyatları İzmir

Kürtaj Fiyatları

Planlanmayan ve korunmasız ilişki sonrasında ve/veya bazende gebelikten korunmanın yanlış uygulanması durumlarında istenmeyen hazırlıksız gebelikler gibi istenmeyen gebeliklere neden olabilmektedir. Gebelik oluştuğu zaman gebeliğin kaç haftalık olduğu ve yerleşim yeri çok önemlidir.

Bazen dış gebelik ve/ veya dış ve iç gebeliğin birlikte seyrettiği heterotropik gebelik denilen durumlar olabilmektedir. Gebelikle birlikte risk farktörleri ve gebelik haftası birlikte değerlendirildikten sonra hasta ve varsa eşi kürtaj hakkında bilgilendirilmeli, onayı alınmalıdır.

Tıbbı tahliye ve/ veya Kürtaj işlemi lokal veya genel anestezi altında kadın hastalıkları uzmanı tarafından yapılmalıdır. Kürtaj işlemi sırasında Vakum Aspiratop Kürtaj seti kullanıldığı için eskiden yaşanılan rahim zedenmesi ve rahim delinmesi işlemi artık neredeyse yaşanmamaktadır.

Kürtaj işlemi kişiden kişiye ve gebelik durumuna göre 5 ile 15 dakika arasında sürmekte olup.Operasyon sonrası kontrol ultrasonla rahim içinin kontrolu gerekir.Kürtaj işleminin başarılı birşekilde sonlandırılması ve rahim içinde parça kalmadığından emin olunması gerekmektedir.

Kürtaj işlemi sırasında ve sonrasında hastanın kanaması olmaması için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Kürtaj işlemi tam basitbir işlem olmayıp hastane ortamında veya tam teşekküllü Kadın doğum Merkezlerinde yapılması önerilmektedir.

Kürtaj işleminden sonra hastanın kendini iyi hissedinceye kadar ortama 30-60 dk kadar yatması ve dinlenmesi gerekmektedir.

Ülkemizde yasal kürtaj süresi 10 ( yanlızca on haftaya ) kadar kabul edilmektedir. İdeal süre 4 hafta ile 8 hafta arasında olup bu süreyi asla aşılması önerilmemektedir.

18 yaşını doldurmuş tüm bekar bayanlar kendi isteği ile yasal sınırlar içerisinde müdahale- kürtaj olabilir.

Kürtaj işlemi sonrasında adet kanamasını geçmeyecek kadar az miktarda kanama olabilmekte ve kürtaj sonrası günlük yaşantınıza kısmen gerei dönebilmektedir.Çok dikkat gerektiren işlerin ve motorlu taşıtların kullanılması aynı gün içinde önerilmez.

Kürtaj sonrası hastanın durumuna göre verilecek bazı ilaçların kullanılması ve kontrole gelmesi,herşeyden daha da önemlisi Acil bi durum karşısında 7/24 kürtaj yapan doktoruna ulaşabilmesi (GSM vs) önerilmektedir.

Kürtaj sonrası tekrar gebe kalınamaz diye bir kural yoktur.Tıbbi kurallara uygun yapılan kürtajlar sonrasında gerekli tedavide alınmışsa tek gebe kalınabilinir.Gebelikler oluşabilir,ilerde planlanan gebelikler oluşabilir.

Kürtaj olmadan önce gebeliklerden korunma yöntemleri hakkında gerekli ve doğru bilgi edinmek ,kürtaj olmayı önlemeye yeter de artar.

Gyn.Opr.Dr.Mustafa Alihanoğlu