Polikistik Over Kisti Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir, polikistik over kisti hakkında herşey, izmirde polikistik over doktoru, polikistik over tedavisi merkezi izmir

Online Randevu

Kliniğimizden Randevu Alabilir veya Doktolarımıza Soru Sorabilirsiniz.

MERKEZLERİMİZ

Ege Jinekoloji Ankara, İstanbul ve İzmir’ deki merkezlerinde alanında uzman doktorlarımız aracılığıyla sizlere hizmet vermektedir. Adres ve iletişim bilgilerimize buradan ulaşabilir siniz.

Daha Fazla Oku

Açılış Saatleri

Sitemizde genital estetik, kadın hastalıkları, jinekoloji, cinsel sağlık vb. cevaplar bulabilirsiniz. Kliniğimize gelmek isterseniz ;

  • P.tesi - Cuma
    9.00 - 18:30
  • Cumartesi
    9.00 - 18:30
  • Pazar
    --.-- - --.--

7/24 İLETİŞİM

İzmir Bölgesi için Tel :0232 422 48 00 veya Gsm: 0530 388 38 63 hatlarımızdan İstanbul ve Ankara için 444 50 84 nolu hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Randevu

S.S.S. Video

S.S.S

Polikistik Over Nedir?

Polikistik Over Ne Demek

Polikistik over, kadın kısırlığının en sık nedeni olan hastalıktır. Genç kadınların yaklaşık %10’nda görülür. Polikistik over’in oluş nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu hastalık sadece kısırlığa yol açmakla kalmaz, diyabet gibi metabolik hastalıklar, kalp-damar hastalıkları ve rahim kanseri için risk oluşturmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Adetlerde gecikmeler, uzun süreli yumurtlama kusurları, kilo almaya eğilim, tüylenmede zaman içinde artma, erkeklik hormonlarında yükselme, yumurtalıkların ultrasonda tipik görünümünün olması hastalığın başlıca özellikleridir. Hastalığın adı yumurtalıklarda ultrasonla saptanan 5 mm boyutlarında 20’den fazla küçük kistlerin bulunmasından gelmektedir. Bu kistlerin varlığı yumurtlamanın bozulduğuna işaret etmektedir.

Polikistik Over Tedavisi

Polikistik over hastalığının meydana gelmesinde kandaki insülin hormonunun artması sorumlu tutulmaktadır. Vücudumuzun ana besin kaynağı olan (şekerin) glukuzun hücreler içine girmesini sağlayan insülin hormonu yaşam için çok önemli bir hormondur.

İnsülin, vücudumuzda midenin arka tarafında pankreas adı verilen organın beta hücreleri tarafından yapılır. Şekerin kandan ayrılarak hücrelerin içine girmesini sağlayan tek hormon insülindir. Böylelikle insülin etkisiyle kandaki şeker düzeyi azaltılmış olur. Her gıda alımı sonrası pankreas yeteri kadar insülin üretir.

Polikistik overli kadınlarda, insülin vücutta normal etkilerini yapamamaktadır yani insülin direnci oluşmaktadır. İnsülin direnci sonucunda, kandaki şeker kas, yağ ve karaciğer hücreleri içine giremez ve kanda birikir. Bu durum hem uzun hem de kısa süreli bir dizi sorunlara yol açar. Bu sorunlar dizisi şöyledir: 1- Hücreler enerjisiz kalarak vücut gereken şekilde işleyemeyebilir. 2-Hücrelerin içine daha fazla şeker alınmasını sağlamak için pankreas daha çok insülin üretmeye başlar. 3- Kanda daha yüksek insülin seviyeleri oluşur. 4-Pankreas normalden daha fazla çalışarak “kendini yıpratabilir” ve bir süre sonra yeterli insülin sağlama yeteneğini kaybedebilir. 5- Yüksek insülin düzeyleri yumurtalıklarda erkeklik hormonu (androjenler) üretimini arttırır. 6- Bu belirtiler tüylenme ve sivilce gibi problemler ortaya çıkar. 7- Artan LH hormonu yumurtlamanın durmasına yol açar.

Polikistik Over Kisti

Özellikle kilo alımı insülin direncinde ortaya çıkan belirtileri şiddetlendirir. Polikistik overli kadınlarda ileri yaşlarda şeker hastalığı riski artar. Bu nedenle bu kadınlarda şeker hastalığını erken teşis etmek için yılda bir kez 75 gr şeker yükleme testi yapılması gerekmektedir.

İnsülin direncine yol açan en önemli faktörlerden biri de şişmanlıktır. Karın bölgesindeki yağların artması ve göbek çevresinin genişlemesi sonucunda insülin, kas, karaciğer ve yağ dokusunda etkisini yeterince gösteremez. İnsüline karşı bir direnç oluşur. Şişman kişilerde insülin direnci saptanmıştır. Zayıf kişilerde de insülin direnci olabilir fakat oranı daha düşüktür.

Kanda yüksek bulunan insülin, insülin duyarlaştırıcı olarak bilinen ilaçlarla ve kilo verme (zayıflama) yoluyla düşürülebilmektedir. Bu durumda yüksek insülin yüzünden oluşmuş olan polikistik over hastalığının belirtileri de ortadan kalkabilir.

Polikistik overli kadınlarda kısırlığın ana nedeni yumurtlama kusuru (anovulasyon) olduğundan, gebelik istenildiğinde yumurtlamayı sağlamak için yumurtalık uyarıcı haplar veya yetersiz kalırsa iğneler uygulanmaktadır. Bu tedaviler ultrason ile folikül takibi gerektiren özel tedavilerdir. Yumurtlama sağlanırsa polikistik overli kadınlar çoğu zaman çocuk sahibi olabilmektedir.

izmirde polikistik over doktoru