Vajinismus Tanısı ve Tedavi

Vajinismus Tanısı ve Tedavi Seçenekleri Vajinismus Tedavi Yöntem ve Teknikleri Kadında orgazm bozukluğu.

Vajinismus Tedavi Yöntem ve Teknikleri İzmir

Vajinismus-Tanisi-ve-Tedavi-Seçenekleri.jpg

Kadında orgazm bozukluğu tanısı ile ilgili hangisi yanlıştır

KIZLIK ZARININ ALINMASI: Vajinismus için cerrahi müdahale, problem yarattığı düşünülen kızlık zarının kesilerek açılması yöntemidir. Bu yöntem, tıbben kabul görmeyen bir düşüncedir. Bu operasyonda yapılan kızlık zarının yırtılarak kesilmesi işlemidir (hymenektomi). Ancak vajinismus problemi yaşayan tüm kadınların bildiği gibi ilişkiye girme denemelerinde kızlık zarına kadar gelinememekte, hatta kadın bacaklarını dahi kontrol edememektedir. Böyle bir durumda kızlık zarının alınması sorunu çözümüne nasıl katkı sağlayabilir ki… Anatomik olarak kızlık zarının kalınlığı genel olarak birbirine çok yakındır. Dolayısı ile normal bir ilişkiyi engelleyecek yapısal bir anotomik bir bozukluk sonucu ile vajinismus gibi bir rahatsızlığa neden olması imkansızdır. Çoğu jinekoloji uzmanı hastaya psikolojik olarak destek olmayı amaçlayarak “zarınız kalın, bunu kesersek sorununuz ortadan kalkacaktır” gibi bir yaklaşımda bulunarak hastalarına yardımcı olmak isterler. Ancak bu grup hastalarda sorun zarın yapısında değil hastanın bilinç seviyesindedir. Bu nedenle hastaya yardımcı olmak isterken yapılan işlem sonucun başarısız olması nedeniyle istemeyerek hastaların sorunları kronik hale gelerek çözümsüzlük sürecinin başlamasına neden olabilmektedirler. Bu nedenlerden dolayı hiç bir zaman kızlık zarına müdahale edilerek vajinismus sorununun giderilmesini tavsiye etmiyoruz.

GENEL ANASTEZİ ALTINDA BİRLEŞME: Vajinal kaslar gevşediğinden cinsel birleşme gerçekleşse bile, sonraki cinsel birleşmelerde aynı sorun yaşanıyor.Kadın uyanık olduğunda cinsel ilişkiden gene korkacaktır ve kocası ise daha evvel anestezi altında ilişki kurduğu karısına karşı zorlayıcı bir tutum izleyebilir. Bu da korkuyu arttırır. Ayrıca anestezi altında ilişkiye girilen kadın kendi kontrolü dışında bu tip bir ilişki yaşamaktan psikolojik olarak kötü etkilenebilmektedir. Ayrıca sevişmede karşılıklı haz esasken, çiftlerden birinin uyuşturulması, mantığa, tıp etiğine, hatta insanlığa aykırı. Çünkü tecavüzden farkı yok.

KADININ SARHOŞ EDİLMESİ, İLAÇLARLA UYUŞTURULMASI: Yararsız.

SAKİNLEŞTİRİCİ İLAÇLAR: Yararsız. Üstelik bazıları cinsel isteği azaltıyor. Böylece sorun çözülmediği gibi başka bir sorun olan cinsel isteksizlikte sıkıntıya eklenmiş olur. Sıcak su banyosu, anestezik pomat, ağrı kesici, sıkıntı gidericilerin birlikte kullanımı: Vajinismusta yararsız. Sadece cinsel birleşme korkusu olan, vajinal kasılma yaşamayanlarda geçici çözüm olabilir.

VAJİNAYA BOTOKS UYGULAMASI: Botoks vajina kaslarını felç ediyor ve belki böyle cinsel birleşme sağlanabiliyor. Ama kadının korkusu, cinsel birleşmeye karşı direnci, travması olduğu gibi kalıyor. Botoksun etkisi geçtiğinde vajinismus tekrar ortaya çıkabiliyor.

MUAYENEDE HEKİM TELKİNİ ALTINDA İLİŞKİ:

Tek seansta, kadına yatıştırıcı, ağrı giderici, kayganlaştırıcı maddeler verdikten sonra, hekimin telkinlerle çifti kendi muayenesinde, hatta gözlemi altında cinsel ilişkiye zorlaması. Vajinismus Tedavisi İzmir Merkezleri izmirde vajinismus tedavisi konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacı olan ziyaretçilerimiz, bünyesinde izmir vajinismus doktorları çalıştıran, vajinismus izmir tedavi merkezleri arasında olan kliniğimizi arayarak daha fazla bilgi alabilirler.

Online Randevu

Kliniğimizden Randevu Alabilir veya Doktolarımıza Soru Sorabilirsiniz.

image